Máte alergii na kovy? Našich stříbrných šperků se vzdát nemusíte
Zatímco většina z nás běžně nosí kovové šperky, používá elektroniku nebo přichází do styku s kovovými předměty, některým lidem mohou tyto běžné věci způsobit nepříjemné kožní reakce. Svědění, zarudnutí, vyrážky či dokonce otok – is takovými problémy musí bojovat lidé, které trápí tento problém. Jak rozpoznat alergii na kovy a co dělat v případě, že se vás týká?
Zapnete si oblíbený řetízek, nasadíte náramek nebo si prostě jen zatáhnete kalhoty páskem, ale už po pár minutách nemůžete myslet na nic jiného, než na nepříjemné svědění? Pravděpodobně máte alergii na kovy, která je v současnosti jednou z nejrozšířenějších. Nejčastěji vyvolávají alergii různé příměsi. Tedy nikl, měď, mosadz či kobalt. Alergie se projevuje zarudnutím a ekzémem v místech, kde přišel kov do styku s pokožkou.
Není to však jen o kontaktu zvonku – můžete negativně reagovat například i na kovy obsažené v zubních plombách. V lepším případě se objeví nepříjemné afty, v horším mohou nastat záněty štítné žlázy či dokonce neurologické problémy.
Jak poznáte, že máte alergii na kovy?
Alergii na kovy můžete poznat podle několika běžných příznaků, které se obvykle objevují poté, co vaše pokožka přijde do kontaktu s alergenem. Mezi nejčastější příznaky alergie na kovy patří zarudnutí, otok, svědění a puchýře. Tyto projevy se mohou objevit během několika hodin, ale také dní.
Mezi nejčastější příznaky alergie na kovy patří zarudnutí, otok, svědění a puchýře.
Pokud se po nošení šperků s obsahem kovu, jako jsou náušnice, prsteny, řetízky nebo po kontaktu s kovovými částmi oblečení (zipy, knoflíky, pásky), objeví některé z těchto příznaků, měli byste navštívit lékaře a nechat si provést kontrolní vyšetření:
- Svědění - Často jde o jeden z prvních příznaků. Pokožka v místě kontaktu s kovem může začít intenzivně svědět.
- Začervenání - Postihnuté místo zčervená a vypadá podrážděně, jakoby bylo popálené.
- Vyrážky a puchýře - Můžete si všimnout drobných vyrážek anebo malý puchýřků, které můžou později prasknout a mokvat.
- Suchá kůže - Po ustoupení akutní reakce může pokožka zůstat suchá, šupinatá a citlivá.
- Opuchnutí - V závažnějších případech může oblast s vyrážkou opuchnout a být teplá na dotyk.
Vyhnout se rizikovým faktorům není ani zdaleka tak jednoduché, protože kovy se nacházejí v zcela běžných předmětech. Alergici se musí vyhýbat kovovým knoflíkům či zipům na oblečení, šperkům z bižuterie, kovovým páskům, mincím i brýlím. Bezpečné nejsou dokonce ani některé potraviny – i ty mohou obsahovat stopy kovu. Alergie na kovy nelze zcela vyléčit, protože jde o reakci imunitního systému, který si „zapamatuje“ alergen a při opětovném kontaktu s ním bude znovu reagovat.
Nejdůležitější je, abyste věděli, které kovy vám způsobují problémy, a snažili se jejich výskyt ve svém životě maximálně omezit. S tím vám dokáže pomoci dermatolog, který vám po diagnostikování doporučí vhodná opatření.
Které Kovy způsobují alergii?
Hovoříme-li o alergii na kovy, pravděpodobně nám jako první kov napadne nikl. Tento kov se běžně používá v mnoha špercích, zvláště těch levnějších. Nikl má tendenci způsobovat alergické reakce, a to zejména u lidí s citlivou pokožkou. Problémem je, že nikl se často nachází ve slitinách používaných při výrobě bižuterie. Někdy jej dokonce můžeme najít i ve kvalitnějších kouscích, pokud nejsou dostatečně čisté.
Dalším častým alergenem je chrom, který se používá v některých kovových slitinách a najít jej můžeme i povrchových úpravách, například v nábytku nebo v automobilech. Poměrně nebezpečné jsou i zinkové slitiny, nacházející se zejména v levné bižuterii, které mohou výrazně podráždit pokožku a způsobit těžké alergické reakce.
Pozor je třeba si dávat i na kobalt, který se také nachází v bižuterii, barvách a dokonce i v kosmetických výrobcích, protože i on může být příčinou nepříjemných alergických reakcí. Rtuť, kdysi používaná v zubních amalgámech, je také známa tím, že způsobuje zdravotní problémy, ačkoli její využití dnes již klesá. U citlivých jedinců může vyvolávat kožní reakce i měď, která se často vyskytuje ve špercích či mincích.
Kromě těchto tří kovů existují i jiné méně běžné kovy, které mohou způsobovat alergické reakce. I slitiny s obsahem zinku nebo olova mohou u citlivých lidí způsobit podráždění. Proto je důležité vědět, co obsahuje šperk, který si plánujete koupit a vyhýbat se materiálům, které by mohly být rizikové.
Chcete-li si užívat krásy šperků bez obav z alergie, nejlepší volbou jsou hypoalergenní kovy, jako například ryzí stříbro, platina nebo zlato s vysokou čistotou. Základem je věnovat pozornost tomu, co si dáváte na sebe, a vyhýbat se šperkům, které obsahují výše zmíněné rizikové kovy.
Šperkům dát sbohem nemusíte
To, že máte alergii na kovy, ovšem neznamená, že se musíte zříci šperků. Důležité však je, abyste se vyhnuli kovové bižuterii a šperkům, s obsahem kovu, který vám způsobuje alergické reakce. Nejbezpečnější volbou pro alergiky je platina a klasické žluté zlato. Při výběru zlatých šperků se však vždy dívejte na počet karátů. Čisté zlato je obecně hypoalergenní, ale čím vyšší je obsah karátů, tím bezpečnější je pro alergiky. Pokud má šperk alespoň 14 karátů, můžete si být jisti, že neobsahuje žádné nebezpečné příměsi.
Pokud máte alergii na kov, tak je důležité, abyste se vyhýbali levné bižutérii, která často obsahuje nikl, chrom anebo jiné kovy způsobující alergie.
Absolutní jistotou je i platina. Platinové šperky neobsahují žádné kovové příměsi a navíc jsou vysoce odolné. Šperky z platiny jsou tak skvělou volbou pro zásnubní prsteny či obroučky, pokud máte alergii na kovy.
Vynikající alternativou je také stříbro, které však nesmí obsahovat nikl. Klíčem k tomu, aby stříbro zůstalo hypoalergenní, je totiž jeho čistota. Ryzí stříbro, neboli stříbro s obsahem minimálně 92,5 % čistého stříbra, je nejlepší volbou pro šperky, které přicházejí do kontaktu s citlivou pokožkou.
Proč právě 92,5%? Úplně čisté stříbro je příliš měkké a snadno by se ohýbalo či poškodilo. Proto se k němu přidává malé množství jiných kovů, obvykle mědi, aby získalo odolnost. Dobrou zprávou však je, že ryzí stříbro, které se označuje také jako stříbro 925, je stále dostatečně čisté, aby minimalizovalo riziko podráždění pokožky.
Ideální však je, je-li stříbrný šperk pokoven rhodiem. Rhodiování je druh povrchové úpravy šperku, kdy se na stříbro nanese tenká vrstva rhodia.
Díky rhodiování jsou šperky nejen hypoalergenní, ale i odolnější. Rhodiovaný šperk je odolnější proti odření, poškrábání a proti působení nepříznivých podmínek, než jen vyleštěné stříbro.
Rhodium je hypoalergenní, což znamená, že je velmi vhodné pro lidi s citlivou pokožkou nebo alergiemi na kovy. Tenká vrstva rhodia brání přímému kontaktu pokožky s podkladovým stříbrem, které může obsahovat malá množství slitin způsobujících alergie.
Rhodium plní také ochrannou funkci. Stříbro má totiž tendenci oxidovat, což znamená, že časem na jeho povrchu vzniká černá vrstva (patina), která může snižovat jeho lesk. Rhodiová vrstva chrání stříbro před touto oxidací, díky čemuž šperk zůstává déle krásně lesklý.
Přečtěte si více o našich povrchových úpravách
Pokud si chcete být jisti, že kupujete opravdu kvalitní a hypoalergenní stříbro, měli byste vědět, na co si dávat pozor. Prvním indikátorem je tzn. punc – malá značka na šperku, která potvrzuje jeho ryzost. Hledejte šperky označené číslem 925, což znamená, že obsahují 92,5 % stříbra. Také se můžete zaměřit na šperky s označením „sterling silver“ nebo „sterlingové stříbro“.
Kromě čísla může puncovní značka obsahovat také symboly nebo písmena, která reprezentují výrobce, puncovní úřad nebo zemi původu. Tyto značky jsou důležité, protože poskytují důležité informace o kvalitě a původu stříbrného předmětu, což může být užitečné při určování jeho hodnoty nebo autentičnosti.
Pokud na šperku toto označení chybí, je možné, že se jedná o méně kvalitní materiál nebo dokonce pouze o povrchovou vrstvu stříbra, což může zvyšovat riziko alergické reakce. Přečtěte si více o tom, jak poznat pravé stříbro.