Poradna, Strana 3

Černají stříbrné šperky? 4 věci, kterých se vyvarujte

Šperky ze stříbra patří k nejprodávanějším po celém světě. Dobře vypadají, jsou moderní a cenově dostupné. Mají ale i své zápory. Stříbro je relativně měkký kov, který je náchylný k mechanickému poškození. A černá. Důvodem je jeho oxidace.

„Pravé stříbro nečerná!“ Tak tohle je celkem rozšířená fáma. Černání stříbra není závadou šperku, je to jeho vlastnost. Někomu vydrží stříbrné šperky jako nové i roky, jinému začnou měnit barvu už po pár dnech. Proč? Může za to oxidace. Oxidace je běžnou reakcí stříbrné slitiny na kyselé složky jako je např. pH faktor pokožky, pot, nebo ušní maz. Jde o přirozený jev, kterému nelze nijak zabránit a není tedy důvodem k reklamaci. Lze ho pouze oddálit pravidelným čištěním šperku, např. pomocí hadříku na stříbro nebo čističe. Šperky bez kamenů je vhodné občas odmastit v teplé vodě s Jarem. Tímto pravidelným odmašťováním můžete černání stříbra výrazně zpomalit.

Černání nejčastěji způsobují sloučeniny síry (sirovodík) obsažené ve vzduchu. Působením sirovodíku šperk černá, ať už chceme nebo ne. Reakci urychluje vlhké prostředí, takže řetízky, náramky nebo prstýnky zčernají při pocení rychleji. Proces oxidace se dá zpomalit lepším skladováním, nejlépe v suchu, temnu a v sáčku nebo krabičce. Prodávají se i speciální sáčky a utěrky napuštěné různými roztoky, které zpomalují oxidaci stříbra. Nutno ovšem dodat, že i tak bude stříbro, byť výrazně pomaleji, oxidovat. A dříve nebo později bude nutné zčernalý stříbrný šperk vyčistit.

Pot – hodně záleží na pH faktoru pokožky, proto je možné, že na někom stříbro černá rychleji a intenzivněji. V potu je sice malé, ale pro zčernání stříbra významné množství sirovodíku. U někoho mohou stříbrné šperky skutečně zčernat dříve.

  • Čeho se vyvarovat, pokud máte stříbrný šperk?

CHLOR
Stříbru vadí chlorovaná voda v bazénech anebo v termálních pramenech. S chlorem se setkáváme taktéž v dezinfekčních a bělících prostředcích. Některé čisticí prostředky v domácnosti obsahují chemické látky, které šperkům škodí. Při úklidu proto používejte gumové rukavice.

VAŘENÍ
Perly nemají rády ocet, zelí ani červenou řepu. V kuchyni při vaření proto perly raději odložte.

Lak na vlasy, líčení, parfém
Náušnice si nasazujte až po nalakování účesu. Perly jsou choulostivé na mechanické poškrábání a působení chemických látek. Proto se nejprve naličte, nalakujte účes, aplikujte parfém a teprve potom si nasaďte náušnice a ozdobte se dalšími šperky.

Sport
Pokud se chystáte do tělocvičny či sportovat v přírodě, měli byste všechny šperky raději nechat doma, jinak jim hrozí mechanické poškození. Zvýšený kontakt s potem jim také nepřidá nic k dobru.

Drahé kovy jsou v ryzím stavu většinou na vzduchu i ve vodě stálé. Při výrobě šperků se ale používá slitin, jejichž stálost se na vzduchu i ve vodě snižuje s klesajícím obsahem drahého kovu. V případě, že je váš šperk vyroben ze sterlingového stříbra ryzosti 925/1000 bez povrchové úpravy, tak zčerná. To je fakt. Pro klenotnické účely se nejčastěji používá slitina stříbra s mědí.

  • Zastaví rhodium oxidaci stříbrných šperků?

Rhodium je stálý, tvrdý kov, který má stříbrný lesk a chrání šperk proti poškrábání. Důležité je, že nečerná při kontaktu s chemickými prvky v ovzduší! Pokud tedy chcete, aby vám stříbrné šperky dlouho zářily jako nové, vybírejte raději vždy rhodiované. Pokrytí šperku tenkou vrstvou kovového rhodia nebo ryzího stříbra zvyšuje lesk i odolnost šperku vůči vnějším vlivům, jako je světlo nebo lidský pot. Díky této ochranné vrstvě si stříbrné šperky zachovávají svůj lesk daleko delší dobu. Krycí vrstva se však postupně zmenšuje a to hlavně vlivem mechanického působení. Nejčastější je to u prstýnků, protože prsty o sebe vzájemně třou a rhodium mohou ošoupat. Pomohou vám v klenotnictví, kde provádějí opětovné rhodiování, jehož cena se pohybuje dle hmotnosti šperku. Za 1 gram zaplatíte asi 50 Kč. Rhodium je velice drahý prvek, jeho cena je mnohem vyšší, než cena zlata.

Při domácím čištění se rhodiované šperky nesmí drhnout, vrstva rhodia by se mohla ošoupat dříve a pokovení by bylo nutné obnovit.

  • Jaké jsou nejlepší postupy a metody čištění stříbra?

Doporučujeme používat běžně dostupné přípravky pro čištění stříbra jako je čistící utěrka nebo čistící roztok na stříbro. V případě, že šperk obsahuje lepené kameny nebo perly, vyhněte se tekutým přípravkům. Voda by mohla lepidlo rozpustit a kámen by vypadl. Pokud domácí čištění nepomůže, obraťte se na jakékoli klenotnictví.

Znáte typy zapínání náušnic? Jaké vám vyhovuje nejvíce?

  • PUZETA
 

Nejpopulárnější typ náušnic. Díky jednoduchosti konstrukce je tento typ zapínání používán u většiny druhů náušnic menších rozměrů. Výhodou puzet je jednoduchost zapínání, kdy stačí pouze navléknout puzetu zezadu ušní dírky na tyčinku náušnic. Existují zde i nějaké nevýhody, například případná ztráta puzety a náušnic. Nicméně, na většině tyčinek je drážka, která brání puzetě v pohybu.

Známe také odvozený typ puzetového zapínání, a to puzetu na šroubku. Princip je zde stejný, jako u puzety, avšak brzdítko se na náušnici šroubuje, a tím odstraňuje hlavní nevýhodu puzety, a to nebezpečí ztráty. V případě ztráty je možné zakoupit náhradní puzety.

 

  • ZÁVĚSNÝ HÁČEK

Zapínání využívané převážně u visacích náušnic. Nasazení na ucho je jednoduché a rychlé. Jednoduše stačí zapíchnout a provléknout do ušní dírky. Tyto náušnice je důležité si na noc odkládat, aby se náušnice nevyvlékly nebo vás háček v noci neporanil.

Prohlédněte si celou nabídku náušnic na závěsný háček

  • KLASICKÉ KRUHY

Mezi kruhové náušnice nezařazujeme pouze kruhy, ale všechny tvary, které jsou uzavřené a tvoří je zpravidla tenčí kov. Tyto náušnice by měly být základním doplňkem každé ženy. Nejběžnější typ zapínání kruhových náušnic je zasunutí tyčinky do protilehlé trubičky.

651Objevte celou nabídku kruhových náušnic

  • FRANCOUZSKÝ ZÁMEK

Druhý typ zapínání kruhových náušnic je zapínání na francouzský zámek, u kterého se drátek zacvakne do protilehlé vidlice.

1368

Celá nabídka náušnic se zapínáním na francouzský zámek

  • KLOUBOVÉ ZAPÍNÁNÍ

Tento typ zapínání se využívá převážně u malých kroužků s mechanickou částí uprostřed, která dělí náušnice na polovinu. Náušnice se otevírají v kloubu. Zapínání tvoří kolíček se žlábkem, který zapadá do dírky, přičemž lze zaslechnout charakteristické ,,kliknutí''.

3559

Prozkoumejte nabídku náušnic s kloubovým zapínáním

  • DÁMSKÝ PATENT

Jedno z nejznámějších a nejkvalitnějších zapínání. Mechanická klipsa se po zapíchnutí háčku do ušní dírky uzavře, tím zabrání vypadnutí náušnice. Vyhovuje spíše větším šperkům.

3007Nahlédněte do nabídky náušnic se zapínáním na dámský patent

  • ŠROUBKOVÉ ZAPÍNÁNÍ

Tento druh zapínání se velmi podobá tomu puzetovému, ale s rozdílem, že u toho šroubkového jsou na dříku náušnice závity. Nasazování náušnice je sice pomalejší, ale rozhodně nehrozí vypadnutí náušnice. Tento typ zapínání patří mezi ty nejbezpečnější. 

Objevte celou nabídku náušnic se zapínáním na šroubek

 
  • BRIZURA
 

Tradiční české zapínání dětských náušnic, takzvané  náušnice pro miminka. S tímto typem náušnic se v zahraničí setkáte opravdu zřídka, jedná se totiž hlavně o českou a slovenskou šperkařskou specialitu.

Jako první náušnice pro miminko doporučujeme vybrat dětské náušnice se zapínáním na brizuru. Jedná se o zapínání zepředu. Brizurka/háček se zasune do očka na přední straně náušnice. Zapínání na brizuru je velice bezpečné a praktické, dobře se nasazuje a dítě si je snadno nerozepne, riziko ztráty je tedy velmi nízké. Dle závislosti na velikosti ouška lze tyto náušnice nosit od 3 měsíců až do cca 6 let. 

Náušnice se zapínáním na brizuru 

  • PROVLÉKACÍ ŘETÍZEK

Tento typ zapínání je velice jednoduchý a používá se spíše u extravagantnějších náušnic. Princip je takový, že řetízek jednoduše provlečete ušní dírkou a náušnici necháte viset. Ztráta náušnic je neobvyklá, jelikož obě strany řetízku bývají vyvážené a tak nehrozí vyvléknutí.

Prozkoumejte nabídku řetízkových náušnic

Jak správně pečovat o své vlasy?

Zdraví vlasů a vlasové pokožky je dáno jak genetickou informací, tak životním stylem. Takže když pomineme stravu, tak se zaměříme na vlasovou péči. Považujeme jako nejdůležitější správně zvolené vlasové produkty. Mnoho žen a mužů ovšem trápí nejeden problém, s tím však může pomoci právě kadeřník. Každá pokožka, každá struktura vlasu je jedinečná a individuální, proto tuto odbornou pomoc nepodceňujte, i když vám k obecné péči tento článek může stačit. A tyto informace jsme pro vás sepsali s odbornou výpomocí kadeřníka Matěje Nováka.

  • Základem je kvalitní šampón

Kvalitní šampon by měl být schopen efektivně ale zároveň šetrně odstranit částečky prachu, smogu, zbytků stylingových přípravků a mastnoty. Také je vhodné vlasovou pokožku omývat šamponem dvakrát, odstraníme tak totiž vše co by mohlo ucpávat vlasové folikuly a tím předejdeme nepříjemnostem s vlasovou pokožkou. Kvalitní šampon byste měli vybírat se svou kadeřnicí. Díky pravidelným školením a zkušenostem ví, které šampony budou pro vaše vlasy nejlepší. Pokud ale vybíráte na základě doporučení na internetu, můžete si přečíst web arecenze.cz, kde najdete žebříček a podrobné recenze vybraných šamponů.

  • Správná péče po šampónu

Ať už se jedná o oplachové kondicionéry či kondicionéry bezoplachové, je důležité pochopit jejich princip. Kondicionér má za úkol uzavřít šupinky vnějšího vlasového obalu, který se nazývá kutikula. Ta chrání vlasové vlákno před vnějšími nepříznivými vlivy jako je UV záření, výkyvy teplot a další volné radikály. Opět jako u šamponu tak i u péče je důležité správné použití.

Péče by neměla být aplikována v blízkosti vlasové pokožky, mohlo by to zapříčinit ucpání vlasového folikulu, což v některých krajních případech končí i padáním vlasů. Takže se soustřeďme na střední délky a konečky vlasů, tím dosáhneme nejlepších výsledků.

  • Rozdíl mezi vlasovou maskou a kondicionérem?

Tato otázka mnoho lidem leží v hlavě. Onen zásadní rozdíl je v principu fungování těchto přípravků. Maska má za úkol vlas vyživit, kondicionér zase vlas uzavřít a uhladit. Masky na vlasy zpravidla obsahují biologicky účinné látky, lipidy a přírodní oleje. Navrací vlasům elasticitu, poddajnost a kýženou obnovu vlasové struktury. Ale pozor! Opět by neměla být aplikována k pokožce hlavy (pokud to přímo není napsáno v instrukcích), opět by mohla ucpat vlasový folikul.

Na otázku jak často používat masku nejde odpovědět takto obecně, opět by se měla aplikovat dle potřeby a individuality vlasů.

  • Péče proti lupům, vlasovém vypadávání, nadměrnému mazu

Mezi produkty, které nám s těmito problémy mohou pomoct, patří vlasové vody a tonika. Nicméně v tomto případě se již jedná o jakýsi dermatologický problém, tudíž je opravdu na místě toto konzultovat nejlépe s vaším stálým kadeřníkem či trichologem.

  • Závěrečná úprava vlasů

Po mytí vlasů, péči o vlasy a vlasovou pokožku se dostáváme k závěrečné úpravě vlasů. Bezoplachové kondicionéry a mléka je vhodné aplikovat po umytí vlasů, usnadňují rozčesávání a následnou úpravu. Také jako u šamponu a péče je důležité zvolit správný styling. Ať se jedná o ochranu před teplem, fixační přípravky či lesky na vlasy, je důležité dbát na přirozenou texturu, délku vlasů a požadovaný efekt konečné úpravy.

Proč je důležité, na kterých prstech nosíme prsteny?
 

Nošení prstenů je možná větší věda, než byste si představovali. Určitě ale není překvapením, že i tato záležitost má svá pravidla, které by se měla dodržovat. V případě, že tato pravidla nedodržujete, riskujete možná nedorozumění, která mohou vznikat, pokud by byl někdo informovanější, než vy. Proto jsme pro vás připravili článek, kde se v základních bodech dozvíte těch pár pravidel, která toto téma obnáší.

  • Jak je to tedy u žen?

V našem případě máme trošku rozsáhlejší možnosti, jak v počtech, tak kombinacích. Jak v naší kultuře, tak i jiných, ženy běžně nosívají i 3 až 5 prstenu jen na jednom prstě! Nicméně je rozumné tyto šperky ladit. Pokud například nosíte stříbrné hodinky, nasadit si na stejnou ruku několik zlatých prstenů zřejmě nebude správnou volbou. Pokud trváte i na zlatě i na stříbře, noste tyto šperky na rozdílných rukou.

Palec
Pokud nosíte prsten na palci, zřejmě jste silnou, individuální osobností, která má sklony k extravaganci a je kreativní. Ačkoliv by se to mohlo zdát bizarní, pokud se touto osobností cítíte být, nebojte se to ukázat i svému okolí.

Ukazovaček
Na ukazováčku nosily prsten mnohé významné osobnosti historie – Julius Cézar, kardinál Richelieu, nebo Jindřich VIII. Značí to určitou touhu po moci, ambicích a cílevědomosti.

Prostředníček
Zde se většinou v případě potřeby posouvá zásnubní prsten, pokud jej chceme nosit společně se snubním. V jiném případě tento prst a prsten na něm ukazuje, že jste člověk, který je sebevědomý a který nalezl zalíbení především sám v sobě. Jste přesvědčeni o své jedinečnosti a jste na to pyšní. Čím větší a masivnější prsten, či kámen v něm zasazený je, tím silnější jsou tyto rysy.

Prsteníček
Tento prsten zcela jasně patří označení rodinného stavu. Nicméně zásnubní i snubní prsteny by měly náležet ruce levé, která je blíž srdci. Jak už bylo zmíněno výše, pokud nechcete zásnubní i snubní prsten nosit na jedné ruce, zásnubní si dejte na prst prostřední. Potenciální nevýhodou obou prstenů na jedné ruce riskujete to, že třeba k sobě nebudou designově ladit, nebo že zároveň spolu nevyniknou. Proto je lepší s partnerem nejprve probrat, zda chcete nosit oba šperky i po svatbě, a poté vybírat v klenotnictvích z přímo speciálních snubních setů.

Malíček
Psychologové se domnívají, že prsteny na malíčku prozrazují jakousi podlost a zálibu v intrikách. Takoví lidé rádi manipulují s druhými, se všemi naváží rychlý kontakt.

  • A co muži?

U mužů taktéž panují podobná pravidla. Nicméně zde je počet mnohem důležitější. Muži by to s prsteny neměli přehánět, největší počet prstenů na jedné ruce by neměl přesáhnout číslo tři. Ale rozhodně to neznamená, že by se prstenům měli vyhýbat. V dnešní společnosti je to naopak přičítáno k dobru, když muž vkusným pánským prstenem ukáže, že má cit pro módu, estetiku a dbá o svůj vzhled. A obecně platí, že pokud máte menší ruce, volte menší prsteny. Pokud máte ruce velké, nebojte se volit širší a výrazné šperky. A samozřejmě opět laďte s ostatními doplňky a hodinkami!

Palec
Prsten na palci u muže by se některým mohl zdát zvláštní, ale z historického hlediska je svým významem blízký moci, bohatství a vlivu.

Ukazováček
Dbejte jen na to, že tento prst je nejvíce využíván, proto vybírejte prsteny takové, které vám nebudou komplikovat každodenní fungování. Obecně se doporučují drobnější a designově prostší prsteny.

Prostředníček a prsteníček
Zde platí úplně stejná pravidla jako u žen, především snubní a zásnubní prsteny patří na levou ruku.

Malíček
Má několik výhod: nepoužíváme ho tak často jako například ukazováček, nemá kulturní ani náboženský význam a určitě zaujme pozornost. Nebojte se hrubších prstenů s výraznými tvary a symbolikou.

Samozřejmě, že pokud máte svůj šperk oblíbený na určitém prstu, ačkoliv nesouhlasí se zdejší symbolikou nebo charakteristikou, je v pořádku nosit jej tam dál. Jen je potřeba počítat, že možná vysíláte signály, které jsou zavádějící